Vítejte v mém blogu

Blog Politiky
 

Švýcaři a machinace

Tak na ně taky došlo


.....
tajné nečestné jednání, pikle , kujme pikle ,kujme pikle....Švýcarská UBS zaplatí za machinace s úrokovou sazbou pokutu 28,5 miliardy

Největší švýcarská banka UBS zaplatí úřadům v USA, Británii a Švýcarsku za manipulace s globálně používanou úrokovou sazbou Libor 1,5 miliardy dolarů (asi 28,5 miliardy korun). Banka se zároveň v této věci přiznala k podvodnému chování. Jde o druhou nejvyšší pokutu, jakou kdy nějaká banka ve světě dostala.
Švýcarská banka UBS
Zvětšit obrázek

Švýcarská banka UBS

FOTO: REUTERS/Alessia Pierdomenico

středa 19. prosince 2012, 8:18 - Curych

Zatím rekordní pokutu 1,92 miliardy dolarů musí zaplatit britská HSBC, která se minulý týden dohodla s americkými úřady, že částku zaplatí za stažení žaloby z napomáhání k praní špinavých peněz.

„Hluboce litujeme našeho nepatřičného a neetického chování. Sebevětší zisk není důležitější než pověst naší společnosti,“ uvedl ve sdělení UBS její generální ředitel Sergio Ermotti.

UBS přiznala, že s londýnskou mezibankovní sazbou Libor manipulovala v letech 2005 až 2010. Podle úřadů bylo do těchto aktivit zapojeno nejméně 45 lidí.

Nejvyšší sumu odvede UBS americkému ministerstvu spravedlnosti a tamní Komisi pro obchodování s komoditními termínovými kontrakty (CFTC), které dostanou 1,2 miliardy dolarů. Britský Úřad pro finanční služby (FSA) získá 160 miliónů liber (zhruba 4,9 miliardy korun).

Libor se používá jako měřítko velkého množství finančních transakcí ve světě v hodnotě stovek biliónů dolarů. Hodnotu sazeb Libor každodenně určuje Britská bankovní asociace na základě toho, jaké sazby jí nahlásí jednotlivé členské banky. (více)
08.01.2013 16:03:14 | 0 komentářů
Autor: Jaroslav Kaspar
| stálý odkaz

sto milionů sem , sto tam

Stamilionové machinace s půdou (ne)řeší řadový policista. Neví si rady, případ odloží
Úředníci pomáhali restituentům vydělat na státních pozemcích. Jde o další podezřelé praktiky na Pozemkovém fondu. Venkovská pole v Hostivicích ocenil úřad tak, jako kdyby ležely v Praze - tedy až 24krát více.Před dvěma a půl lety přišlo policistům trestní oznámení, které detailně líčilo stamilionové machinace při navracení pozemků zabavených za komunismu. Včetně popisů, že se vše odehrálo přes zmanipulované posudky, které nadhodnocovaly ceny stavebních parcel. Nyní tohle oznámení pomalu míří mezi odložené spisy.

Případ totiž nedostal na starosti žádný z elitních detektivních útvarů, ale řadový policista na místní služebně v pražském Karlíně. Ten se ho navíc chystá uzavřít s tím, že konkrétní viníky zkrátka nedokáže najít.

Proč je tahle kauza důležitá právě teď? Velmi se totiž podobá příběhu, který Hospodářské noviny zveřejnily minulý týden. Státní Pozemkový fond chtěl dát restituentské rodině parcely nejméně miliardové tržní ceny na nejatraktivnějších pražských adresách. Přitom rodina měla ve skutečnosti nárok jen na zlomek hodnoty parcel. A Pozemkový fond odmítá zveřejnit znalecké posudky, na jejichž základě se měl převod pozemků uskutečnit.
reklama
Místo pole lukrativní parcely

V úvodu zmíněný případ se týká pozemků v katastru Hostivice u Prahy, o které za totality přišel strýc dnešních restituentek Jindry Kvapilové a Radmily Kubešové. Dnes je na parcelách dráha ruzyňského letiště a restituentky proto chtěly po státu náhradní pozemky.

V takových případech si úředníci zjistí, v jakém území pozemky ležely. A jestli v době znárodnění šlo o pole nebo o stavební parcely. Podle toho spočítají, na jak hodnotnou náhradní půdu mají restituenti nárok - například metr stavební parcely v Praze se oceňuje na 250 korun.

Kvapilové a Kubešové nejdřív úředníci spočítali, že mají dohromady dostat náhradní pozemky za 240 tisíc. Pak se však opravili na 5,9 milionu - propočet tady zvýšili 24krát.
Pozemkový fond totiž ocenil letištní hostivické pozemky, jako by ležely v Praze - tedy nejvyšší možnou sazbou. Jenže úředně se jednalo o venkovská pole.

Takhle získané restituční nároky se pak dají v soutěžích s ostatními zájemci proměnit na náhradní parcely. A kdyby v některé z nich restituentky uspěly a získaly za své 24krát nadhodnocené nároky stavební pozemky jinde v Praze, udělaly by skvělý obchod.

"Mohly získat pozemky v tržní hodnotě až 100 milionů korun," odhadla Dagmar Hlasová, autorka trestního oznámení a majitelka realitní kanceláře, která se zaměřuje právě na zastupování restituentů. Přestože šlo o podezření na velkou machinaci, trestní oznámení dostal na stůl policista Marek Pokryvka z místního oddělení v Praze 8, který jinak řeší méně závažné případy.
Viníci jsou, ale neodhalení

Kromě hostivické restituce vyšetřuje i další podobná pochybení pozemkových úředníků - ukázalo se totiž, že nadhodnocování parcel bylo mnohem rozšířenější.

"Menší část už jsem uzavřel s tím, že se nepodařilo najít konkrétního pachatele. A výhledově spěje k uzavření i ta větší část," řekl Pokryvka. O tom, jestli vyslechl autory znaleckých posudků nebo kteří úředníci jsou pod restitučními rozhodnutími podepsáni, nechce Pokryvka mluvit. "Stále je to v šetření," zdůvodnil.

Přitom i na Pozemkovém fondu při hloubkové kontrole zjistili, že úředníci skutečně nároky restituentů nadhodnocovali a že šlo zřejmě o propracovaný systém: celkem vyšroubovali hodnotu různých restitučních nároků o 114 milionů. Někteří úředníci pak dostali výpověď. (více)
08.01.2013 15:54:49 | 0 komentářů
Autor: Jaroslav Kaspar
| stálý odkaz

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se