Vítejte v mém blogu

Blog Politiky
 

Swarzenberg

Schwarzenberg: Stát by měl zaplatit poškozeným amnestií


.......
c8952d7feb16c49fe5a5621de5a5c810
Praha - Pokud bude prokázáno, že amnestie omezila práva poškozených v některém trestním stíhání, měla by vláda vymyslet, jak tyto případy kompenzovat, navrhl v úterý na jednání koaličních špiček ministr zahraničí a lídr TOP 09 Karel Schwarzenberg.

O jeho názoru řekl novinářům místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek. Amnestií, kterou vyhlásil na Nový rok prezident Václav Klaus a která je široce kritizována, se bude ve středu zabývat také česká vláda.

Opoziční ČSSD nesouhlasí s tím, aby náklady kompenzace nesl stát.

Schwarzenberg už také na stranické půdě jasně vyslovil názor, že pokud stát - a prezident je jako ústavní instituce reprezentantem státu - poruší práva občanů, musí se k situaci stát postavit čelem a najít způsob jak poškození kompenzovat, vysvětlil v úterý Kalousek.

Lídrovi strany a jejímu prezidentskému kandidátovi podobná problematika podle něj "velmi leží na srdci".

"Řekl bych, že vyjádření pana předsedy naši partneři vyslechli s pochopením. Zatím se ale samozřejmě nedá tvrdit, že je na tom nějaká shoda," dodal místopředseda TOP 09.
Kalousek: Musíme najít společnou řeč

Schwarzenbergovi podle Kalouska jde nyní především o to, aby koalice na této myšlence našla společnou řeč.

"Nevíme zatím, jakých opatření se to bude týkat a v jakém rozsahu," zdůraznil Kalousek. Doplnil, že pro něj jako pro ministra financí jde o "bolestivou zprávu", které je však jen těžko možné se bránit.

"Odmítáme, aby na kompenzace byly použity peníze daňových poplatníků," řekl v úterý novinářům předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Je podle něho nepřijatelné, aby náhrady hradil stát.

"Náhradu poškozeným by měli platit ti, kteří páchali trestnou činnost," dodal Sobotka.


Klausova amnestie je kritizována mimo jiné proto, že zastavuje trestní případy, které trvají déle než osm let a u nichž je případná trestní sazba do deseti let.

Poškození a oběti v těchto případech budou po ukončení trestního řízení muset své případné nároky vznášet složitějším způsobem v civilním řízení, kde navíc platí tříletá promlčecí lhůta.

Skupina senátorů se hodlá obrátit na Ústavní soud, aby právě tuto část amnestie zrušil.
Koalice hledá cestu z krize

Špičky koaličních stran v úterý ve formátu K9 hledaly cestu jak ukončit nynější vládní krizi, kdy pro ministry za stranu LIDEM stále platí prosincové stranické usnesení k 10. lednu kabinet opustit.

ODS a TOP 09 mají zájem v nynější spolupráci pokračovat, vedení LIDEM se schází v úterý v podvečer.


Na tiskové konferenci po jednání koaliční devítky zástupci stran připustili, že se otázky amnestie dotkli, jednat o ní podle nich bude ale především vláda.

TOP 09 už dala najevo, že s rozsahem amnestie, kterou kontrasignoval premiér Petr Nečas (ODS), nesouhlasí a nechtějí s ní mít nic společného.

Kalousek v úterý zopakoval svůj názor, že vláda je odpovědná především za provedení amnestie, o jejíž konkrétní podobě rozhodl prezident.08.01.2013 16:54:56 |
Autor: Jaroslav Kaspar
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se