Vítejte v mém blogu

Blog Politiky
 

miliardy propadly

Zase Rusko-
insider
V čase přísných úspor a zvyšování daní ztrácí státní pokladna v dálných krajích na Východě pomalu, ale jistě sedm miliard korun.

Nejvyšší kontrolní úřad zdokumentoval, že Česká exportní banka poskytla firmám v zahraničí, zejména v Rusku, obří úvěry, ale neohlídala si dostatečně záruky a nemůže peníze vymoci zpět. Hrozí tedy, že ztrátu nakonec uhradí daňoví poplatníci.

Píše o tom v pondělním vydání deník Insider s tím, že případy jsou popsány v dosud tajné zprávě NKÚ.

Podle Insideru kontroloři mimo jiné doložili celkem devět případů, v nichž zahraniční příjemci české podpory nesplácejí úvěry v hodnotě zmíněných sedmi miliard.

Jako příklad uvádí deník případ miliardového úvěru společnosti Simbirskije strojmaterialy II z ruského Uljanovsku, která se zavázala, že při rozšíření sklárny Krasnyj Guljaj využije technologii od českého Sklostroje Turnov. Ruská sklárna stroje nakoupila, úvěr však nesplácela, a když banka začala hledat nástroje, jak peníze vymoci, ukázalo se, že uljanovští skláři sice podepsali zástavní smlouvu na pozemky a další nemovitosti, avšak zástava nebyla registrována v příslušném katastru, nenabyla tak právní moci, a banka tedy nemůže pozemky dlužníkům zabavit.

Zpráva uvádí dalších několik takových případů, které mají podobný scénář a kdy Češi nejspíš peníze nevymůžou.

Nejvyšší kontrolní úřad i exportní banka detailní informace o kontrole tají s odkazem na bankovní tajemství. Insider je však od úředníků podrobně obeznámených s vyšetřováním získal. Případ už také prověřuje protikorupční policejní útvar.
08.01.2013 13:04:18 |
Autor: Jaroslav Kaspar
| stálý odkaz

Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář
<< úvod

 

© 2006-2007 Zásobování a.s.

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se